Agresivní jízda

16.12.2019
Sdílejte

Vztek za volantem a agresivní jízda jsou jedny z nejčastějších příčin dopravních nehod a mohou téměř za polovinu úmrtí na silnicích. V ohrožení jsou však nejen oni agresivní řidiči, ale naopak často i ostatní účastníci silničního provozu.

 

Nejčastějším důvodem agrese za volantem je spěch a s ním přímo související rychlá jízda. Řidičům, kteří jsou pod časovým tlakem narůstá jejich nervozita a naopak klesá jejich pozornost. Obvykle nepoužívají směrovky nebo oslňují ostatní řidiče dálkovými světly. V horších případech na cestách závodí nebo nerespektují bezpečnou vzdálenost dvou sekund od vozidla před nimi, dojíždějí do jeho těsné blízkosti a při jeho náhlém zpomalení se stávají viníky dopravní nehody. 

Na první pohled banální kolize však může ve zvlášť vytížených úsecích vést k dlouhým dopravním zácpám. Dalším ukazatelem neohleduplné jízdy je náhlé předjíždění v nepřehledných úsecích jako třeba zatáčkách, křižovatkách, přechodech nebo v blízkosti horizontů. V takových případech může dojít k vážné srážce s protijedoucím vozidlem, se zvěří a v obydlených lokalitách bohužel i s člověkem.

 

Pokud se dostanete do střetu s opravdu agresivním řidičem, nenechte se vyprovokovat a nevystupujte z auta. Nejlépe si jeho chování zaznamenejte na kameru a zajistěte svědky celého incidentu i s jejich kontakty pro následné policejní šetření.